Zátěžové testy slouží k posouzení aktuální výkonnosti sportovce, umožní ji srovnat s jeho vlastní předcházející výkonností a též s výkonností odpovídající skupiny ostatních. Jejich vyhodnocení pak pomáhá správně nastavit další tréninkový proces tak, aby se forma sportovce mohla zlepšovat. Zde jednoznačně platí – co nemohu změřit, mohu jen obtížně dále cíleně a efektivně zlepšovat. Na našem pracovišti provádíme laktátový test, spiroergometrické vyšetření se stanovením VO2max, Wingate test se stanovením VLa max nebo kompletní vyšetření fyzické zdatnosti.

DoD-36

*Pozn.: Tyto testy neslouží jako sportovní lékařská prohlídka 
(Při tomto testu neudělujeme potvrzení o možnosti vykonávat daný sport).

Spiroergometrický test

Vyšetření provádíme nejčastěji na bicyklovém nebo běhacím ergometru. Principem vyšetření je zjištění funkční odezvy organismu na pohybovou zátěž. Jsou zaznamenávány parametry jako maximální spotřeba kyslíku (VO2max), produkce oxidu uhličitého, plicní ventilace či tepová frekvence. Vyšetření je nejlépe provádět opakovaně, pro zjištění míry adaptace na tréninkové podněty v různých fázích ročního tréninkového cyklu.

Laktátový test

Slouží ke stanovení či aktualizaci tréninkových prahů (aerobní a anaerobní) a správných tréninkových zón z laktátové křivky. Používáme tzv. schodový test, kdy vždy po určitém časovém úseku přidáme zátěž a na konci každého intervalu odebereme laktát z ušního lalůčku. To vykreslí laktátovou křivku v závislosti na tepové frekvenci a zátěži (watty u cyklistů, tempo u běžců).

Wingate test

Slouží k hodnocení především anaerobní kapacity organismu. Hodí se jako diagnostická metoda pro sporty s krátkodobými rychlostně-silovými předpoklady (např. lední hokej, rychlobruslení, dráhová cyklistika aj.). Provádíme standardizovaný 30s Wingate test pro práci dolních končetin na nejmodernějším bicyklovém ergometru.

Jaký test je pro mě vhodný?

 • Obecně je tento typ testů určen především pro sporty, které jsou vytrvalostního charakteru (či vytrvalost v nich hraje důležitou roli a je součástí tréninkového procesu)- tedy ideální pro cyklisty, běžce, běžkaře, orientační běžce, ale například třeba i fotbalisty či závodníky OCR (Predator apod.).
 • Potřebuji především určit či aktualizovat moje tréninkové prahy (aerobní a aerobní) a správné tréninkové zóny a je mi více než 15 let = laktátová křivka. Vhodné provádět alespoň dvakrát ročně (na začátku objemové přípravy a cca měsíc po zahájení předzávodních intenzit). Pro mládež pod 15 let není laktátový test ještě vhodný a zde preferujeme spiroergometrické měření.  
 • Chci znát vývoj mé aerobní kapacity (VO2max) či mne zajímá její hodnota a její srovnání s ostatními, prahy mne zajímají orientačně = spiroergometrie. Stačí provést 1-2 x ročně. Vhodné zejména u mládeže.
 • Chci toho o sobě vědět co nejvíce a přesně sledovat svůj sportovní vývoj- pak je vhodné provést obě vyšetření (lze provést najednou, ale je potřeba předchozí telefonická domluva). Pokud chci data zcela přesně, pak spíše doporučujeme provést každé vyšetření zvlášť s odstupem několika dní. 

Pokud si nejste jistí, jaký test vybrat, tak nás kdykoliv kontaktujte na tel. 377 593 200 anebo emailu jakub.vavricka@lfp.cuni.cz

Jak se připravit na vyšetření?

 • Základem je být ráno nasnídaný. Polední lehké jídlo si dejte maximálně 2 hodiny před samotným testováním (pro odpolední testování). V průběhu dne mějte dostatečný příjem tekutin.
 • 2 hodiny před testováním nepijte kávu ani jiné stimulanty (čaj, energetické či kofeinové nápoje).
 • 2 dny před testování vynechejte namáhavý trénink (lehký vytrvalostní je v pořádku).
 • V případě nachlazení či léčby antibiotiky testy neprovádíme!!!

Co si vzít s sebou?

 • Pro test na běžeckém ergometru si s sebou vezměte sportovní oblečení a čistou sportovní obuv.
 • Pro test na cyklistickém ergometru si s sebou vezměte cyklistický dres a tretry. (náš ergometr je kompatibilní s tretrami SPD, Shimano, LOOK)
 • Základní hygienické potřeby včetně ručníku (sprcha je k dispozici).

Jak mohu zaplatit?

 • Přijímáme platby kartou i v hotovosti

Kde zaparkuji?

 • Informace k parkování najdete zde.

Co dělat, když vyšetření nestíhám?

 • Zavolejte na tel.  377593200 a domluvíme se. 

Co dělat, když musím vyšetření zrušit?

 • Využijte odkaz, který je uvedený nahoře v mailu- stačí na něj pouze kliknout a Vaše objednávka se zruší. Budeme rádi, když toto rozhodnutí nenecháte na poslední chvíli – alespoň Váš uvolněný termín bude moci využít jiný sportovec.